Europese kansen voor lokale besturen
Europese kansen voor lokale besturen
Europese programma’s bieden steeds meer kansen voor steden en gemeenten om lokaal beleid te versterken met innovatieve projecten. Of het nu gaat om klimaatadaptatie, inclusieve publieke ruimte of meer betrokken burgers: via initiatieven zoals de European Urban Initiative en het CERV-programma – Network of Towns kunnen lokale besturen hun ideeën omzetten in tastbare actie. In dit artikel lees je welke oproepen in 2026 lopen en hoe sport en beweging daarin een verbindende rol kunnen spelen.
European Urban Activities
In februari 2026 opent de vierde oproep voor voorstellen binnen de European Urban Initiative – Innovative Actions (EUI-IA). Met een geraamd EFRO-budget van 60 miljoen euro biedt deze oproep steden uit heel Europa de kans om innovatieve, lokale oplossingen te testen voor urgente stedelijke uitdagingen.
De EUI-IA stimuleert proefprojecten die passen binnen de EU Agenda for Cities, met bijzondere aandacht voor kleine en middelgrote steden. De huidige oproep verwelkomt projectvoorstellen rond thema’s zoals:
-
Klimaatactie en groenstedelijke oplossingen
-
Inclusie en gelijke kansen voor alle burgers
-
Digitalisering van stedelijke diensten
-
Slimme mobiliteit en duurzame vervoersoplossingen
-
Toegankelijke en energie-efficiënte huisvesting
Meer informatie: European Urban Initiative – Call 4
Inspirerend voorbeeld: Mechelen als voorbeeldstad
Een mooi voorbeeld uit Vlaanderen is de stad Mechelen, die in 2024 een EUI-financiering van 4,7 miljoen euro ontving voor het project WATSUPS – Water As The Source of Urban Public Space. Dit innovatieve project onderzoekt hoe water meer kan betekenen dan enkel een landschappelijk element: het vormt een bron van publieke ruimte, klimaatadaptatie én sportieve beleving.
Onder meer het open water zwemmen in de stad maakt deel uit van deze visie, waarbij fysieke activiteit wordt verweven met stedelijke leefkwaliteit en duurzaamheid.
Meer informatie: Project WATSUPS – Stad Mechelen

Netwerkmogelijkheden: CERV-oproep ‘Network of Towns’
Niet enkel op het vlak van stedelijke innovatie, maar ook binnen het domein van burgerparticipatie en gemeenschapsvorming zijn er Europese kansen. Binnen het Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV) kunnen lokale besturen tot 16 april 2026 een projectaanvraag indienen in het kader van de oproep Network of Towns.
Deze oproep ondersteunt steden en gemeenten die samenwerken om burgers dichter bij het Europese project te brengen. De focus ligt op:
-
Actieve betrokkenheid en deelname van burgers aan het lokale en Europese democratische leven
-
Uitwisseling van ervaringen tussen lokale gemeenschappen
-
Versterking van Europese solidariteit, met bijzondere aandacht voor jongeren en doelgroepen die traditioneel minder worden bereikt
Op 26 februari organiseert het Europees Uitvoerend Agentschap EACEA een online infosessie over deze oproep. EACEA is ook bekend van de uitvoering van diverse Erasmus+ sportprogramma’s.
Meer informatie en registratie: EACEA infosessie – Network of Towns
Deel dit bericht